В Окнах ознайомили з правовим регулюванням праці громадян України за кордоном та попередили як запобігти нелегальному працевлаштуванню

Деталі

prazevlashtuvannya za kordonom04 липня 2017 року начальник Окнянського бюро правової допомоги Альона Гушкан провела семінар — лекцію для осіб, які знаходяться на обліку як безробітні в Окнянському районному центру зайнятості.

Тема семінару — правове регулювання праці громадян України за кордоном. Захід проводився за участі провідного фахівця з питань зайнятості відділу надання соціальних послуг Окнянського районного центру зайнятості Одеської області Наталії Вергун.

Альона Гушкан ознайомила присутніх з соціальними та економічними передумовами трудової міграції громадян України та міжнародно-правовим регулюванням трудової діяльності громадян України за кордоном. Серед причин міграційних процесів головні – соціально-економічні, а також низькі доходи громадян в Україні. Високий рівень безробіття – також причина пошуку кращої долі за кордоном.

Нерідко громадяни України, що працюють за кордоном, стикаються з трудовою дискримінацією, і тому держава приймає заходи щодо покращення захисту наших заробітчан.

Альона Гушкан повідомила, що у більшості випадків наші громадяни працюють в іноземних наймачів за кордоном за трудовим договором. Під час влаштування на роботу трудові відносини виникають і регулюються трудовим законодавством відповідної іноземної держави. Доступ до праці постійно проживаючого громадянина України, обсяг його трудових прав і обов'язків залежить від права конкретної країни (зокрема, від норм, що визначають правовий статус іноземців) і чинного в цій країні трудового права. Вітчизняне законодавство громадян в області праці в цьому випадку не діє.

Однак для наших громадян, що постійно проживають за кордоном, під час повернення їх на батьківщину варто передбачити правові гарантії щодо пенсійного та соціального забезпечення, варто зараховувати стажу роботи за кордоном до загального стажу, що надає право на різні соціальні виплати.

За Конституцією України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується (ст. 43) Для реалізації цього принципу громадяни України мають право, зокрема, укладати трудові договори з іноземними наймачами як на території України, так і за кордоном.

Для визначення права, яке регулюватиме подібні трудові відносини, у ст. 8 КЗпП України закріплена норма про те, що трудові відносини громадян України, які працюють за її межами, а також трудові відносини іноземних громадян регулюються законодавством держави, у якій здійснюється працевлаштування (наймання) працівника, і міжнародними договорами України.

Крім того,  передбачає два випадки, коли праця громадян України за кордоном буде регулюватись правом України:

  • громадяни України працюють у закордонних дипломатичних установах України;
  • громадяни України уклали з роботодавцями – фізичними або юридичними особами України трудові договори про виконання роботи за кордоном, у тому числі в їх відокремлених підрозділах, якщо це не суперечить законодавству держави, на території якої виконується робота.

Таким чином, для українських громадян, які працюють за кордоном з іноземним наймачем, вітчизняне колізійне право встановлює прив'язку до права країни працевлаштування. Це означає, що трудові відносини українських громадян за кордоном залежать від політики іноземної держави в сфері працевлаштування іноземців (допуск іноземців на ринки праці, заснування квот, встановлення відповідальності тощо) і регулюються відповідно до міжнародних договорів про працевлаштування, трудового законодавства конкретної країни, статуту відповідного підприємства, трудових договорів та інших локальних нормативних актів. Від них залежать права та обов'язки в сфері праці українських громадян, їх правовий статус у трудових відносинах як іноземців у певній країні. Українське матеріальне право в даних питаннях не є компетентним.

Альона Гушкан звернула увагу присутніх учасників семінару на те, що велика кількість громадян України працюють за кордоном офіційно, але кількість осіб, що працюють нелегально - в декілька разів більша.  На сьогодні існують різноманітні посередницькі організації, які займаються питаннями працевлаштування наших громадян за кордоном, нерідко вони сприяють нелегальній трудовій міграції.

Начальник Окнянського бюро правової допомоги акцентувала увагу на тому, що якщо українці працюють у статусі нелегальних мігрантів, то їх захист значно ускладняється. Аби не потрапити на гачок аферистів, які займаються нелегальним працевлаштуванням, Альона Гушкан ознайомила безробітних з ознаками нелегального працевлаштування за кордоном:

Перше — це відсутність ліцензії Мінсоцполітики

Необхідно перевірити наявність ліцензії у посередника, який допомагає вам у пошуку роботи за кордоном. Повний перелік ліцензіатів можна знайти на сайті Міністерства соціальної політики, в Департаменті ринку праці та зайнятості якого і створено відділ ліцензування діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном.

Крім ліцензії, фірма-посередник повинна мати свідоцтво про державну реєстрацію та договір з іноземною фірмою-роботодавцем.

Друге — віза не робоча віза, а будь-яка інша

На роботу в іншу країну потрібно їхати тільки по робочій візі і ніяк інакше: туристичні, культурні та інші візи — явні ознаки нелегальних аспектів працевлаштування.

Третє - прихованість деталей працевлаштування

Якщо вам підшукують роботу за кордоном і дають лише загальну інформацію про компанію, в якій потенційно будете працювати, — не називають точну назву компанії, загальними фразами пояснюють сферу її діяльності і так само описують ваші майбутні обов’язки, — будьте впевнені в спланованому обмані.

Ви маєте право знати повну інформацію про майбутнього роботодавця, графік роботи, розмір оплати праці, умови проїзду та проживання, порядок медичного і соціального страхування — про всі нюанси працевлаштування.

Четверте - маніпуляції з договором

Не підписуйте документи наосліп, уважно читайте договір, який має бути перекладено на рідну мову. Ніколи не ставте підпис на порожньому аркуші паперу, не піддавайтеся на вмовляння увкладення «подвійного» трудового договору (чорнового варіанту з більш низькими сумами оплати праці тощо) і контракту, який містить умови: «та інші види робіт», «всі види робіт на вимогу роботодавця».

П'яте -  вимоги залишити паспорт у працедавця

Не віддавайте оригінал паспорта потенційним роботодавцям ні під яким приводом! Копія паспорта потрібна при оформленні документів, оригінал паспорта особисто показуєте прикордонникам при перетині кордону. Ніяких причин комусь віддавати оригінал немає і бути не може. Прохання віддати оригінал документів для збереження до прибуття до місця роботи або формулювання «це обов’язкова умова» повинні вас насторожити.

На завершення Альна Гушкан надала пораду тим, хто збирається працювати за кордоном: ще до від'їзду за кордон необхідно проконсультуватися з юристами. Безкоштовну правову допомогу можна отримати як в Окнянському бюро правової допомоги (вул. Комарова, 2 каб. 5), так і в інших організаціях, до прикладу, у Центрі консультування мігрантів Міжнародної організації міграції, де майбутнім заробітчанам допоможуть у тлумаченні умов угоди, запропонованої іноземним роботодавцем і фірмою-посередником, нададуть інформацію про права людей, що працюють за кордоном. Всі послуги центру безкоштовні ( http://www.migrantinfo.org.ua/)


Українська національна довідкова безкоштовна лінія з питань міграції та протидії торгівлі людьми  надає консультації безкоштовно та конфіденційно:

0-800-505-501 - безкоштовні дзвінки зі стаціонарних телефонів в Україні

527 - безкоштовні дзвінки з номерів Київстар та MTС

Консульство України в країні перебування

По приїзді за кордон стати на консульський облік в українському консульстві. Для цього варто особисто звернутися в установу. У разі порушення ваших прав консульство має надати вам допомогу захист.

Місцева поліція

Якщо вас обдурили, звертайтеся в найближчий поліцейський відділок. Ви маєте повне право на захист з боку місцевих органів влади, перебуваючи в країні на легальних підставах по робочій візі.

--------------------

Котовський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Адреса: вул. Соборна (50 років Жовтня), 194-а, м. Подільськ, Одеська область, Україна, 66300

Електронна адреса:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Скайп: legalaid_kotovsk 

Телефон: (04862) 3-07-34, (04862) 3-06-56


Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213103


 

 

 

 

   
   

bannertomorrowslawyer

   

Безоплатна правова допомога

   

DNA 219x116

   

Digest banner

   
koord c
   

Ми у Facebook! Ми у Google+! Ми у You tube!

   

ATO

   
   
   
   
   
   
   
   

Адвокатам  

 


 

"Калькулятор" для розрахунку оплати послуг адвокатів

(оновлено 24.02.2017, відповідно до редакції ПКМУ №465, що діє з 01.01.2017)

для всіх версій Excel

"Калькулятор" для розрахунку оплати послуг адвокатів


Для розрахунку розміру винагороди за надання БВПД, якщо відповідна стадія провадження чи процесу або остання дія адвоката в межах виконання доручення центру завершилася починаючи з 1 січня 2018 року«Акт надання БВПД з відповідними додатками, затверджених наказом Мін’юсту від 16 жовтня 2014 року № 1702/5 «Про затвердження форми акта надання безоплатної вторинної правової допомоги та додатків до нього» (у редакції наказу Мін’юсту 13 лютого 2017 року № 357/5)»

 

Акт для казначейства

 

Договір по кримінальній справі


Положення про ордер адвоката та порядок ведення реєстру ордерів

 


Пам'ятка адвоката, який надає безоплатну правову допомогу затриманим особам

Пам'ятка адвоката (алгоритм)
   
© 2014 Одеський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | admin@ legalaid.gov.ua